Studiedeltakerne svarer på spørsmål om symptomer på underlivsfremfall og lekkasje for urin og avføring ved tre anledninger:
- Ved oppstart av studien
- Operasjonsdagen
- Ca. 6 måneder etter operasjonen
Ved hver behandling gjør vi en grundig undersøkelse av grad av fremfall, mål av styrke i bekkenbunnsmuskler og ultralydundersøkelse av bekkenbunnsmuskulaturen. Studiedeltakerne blir ved loddtrekning (randomisering) plassert i «treningsgruppe» eller «kontrollgruppe» i ventetiden før operasjonen (ca 3 måneder). Kommer du i treningsgruppen, får du detaljerte kostholdsråd, råd om trening av bekkenbunnsmuskulatur og undersøkelse og veiledning i trening hos fysioterapeut. Kontrollgruppen får generell informasjon om operasjon, sli de får i dag.
Vi ønsker å finne ut om kvinner som trener bekkenbunn i ventetiden før operasjon har bedre resultat etter inngrepet. Alle som deltar i studien får en ekstra, gratis undersøkelse 6 måneder etter operasjonen, som ikke er en del av standard behandling. Vi gir ikke kompensasjon for tapt arbeidstid og reiseutlegg.
For å utvikle en ultralydskala for mål av styrke i bekkenbunnen, vil vi i tillegg rekruttere noen gravide kvinner og kvinner som skal opereres for urinlekkasje. Alle blir undersøkt med ultralyd og styrkemål i bekkenbunnen.