Det kreves ingen forberedelser i forkant av undersøkelser og utredning. Bruker du blodfortynnende medisin skal noen av disse ikke brukes før operasjon. Dette vil du få nærmere informasjon om når du kommer til undersøkelse.Dersom du bruker medisin mot høyt blodtrykk er det viktig at blodtrykket er under kontroll.
Før operasjon får du time til undersøkelse ved øye poliklinikk. En sykepleier eller lege vil måle avstandssyn og øyetrykk på begge øynene dine. Begge målingene er helt smertefrie.
Etter forundersøkelsene blir du undersøkt av øyelege.
Måling av syn med autorefraktor
Å måle synet i autorefraktor er en elektronisk måling av synet. Den måler hva du ser på avstand med og uten korreksjon. Dette er viktig informasjon om hvor mye du ser. Den gir også informasjon om du er langsynt, nærsynt og/eller har skjeve hornhinner.
-
Før
Det kreves ingen forberedelser før denne undersøkelsen.
-
Under

Foto: St.Olavs hospital
Når du ser inn i autorefraktoren vil du se bokstaver. Det finnes flere linjer med bokstaver på denne autorefraktoren.
Vi starter med store bokstaver. Bokstavene blir mindre for hver linje du leser. Når bokstavstørrelsen er så liten at du ikke klarer å se bokstavene lenger, måler autorefraktoren hvilken korreksjon øynene dine behøver. Deretter forsøker du å lese bokstaver for eventuell synsgevinst med riktig korreksjon.
Autorefraktoren inneholder også figurer som vi bruker til de som ikke har lært bokstaver.
Undersøkelsen er ikke smertefull, men krever litt konsentrasjon.
Undersøkelsen tar ca 5 minutter.
-
Etter
Legen informerer deg om resultatet av testen.
Gå til
Måling av syn med autorefraktor
-
Avdeling
-
Avdeling for øyesykdommer
-
Sted
-
Nevrosenteret
Måling av øyetrykk med Icare tonometer
Øyet har en fasong som kan sammenlignes med en kule. For at denne kuleformen skal opprettholdes må det være et visst overtrykk i øyet. Dette trykket må ikke være for høyt da det kan skade synsnerven som igjen kan gi dårlig syn. Icare tonometer er et apparat som måler øyetrykket på en skånsom måte.
-
Før
Undersøkelsen krever ingen forberedelser.
-
Under
Foto: St. Olavs hospital
Det er viktig at du sitter godt og finner et punkt å feste blikket på. For at det skal bli riktige målinger er det viktig at du puster normalt og klarer å holde øynene åpne.
Icare tonometer utfører 5 målinger på hvert øye. Dette vil du kjenne som en svak berøring.
Etter målingene blir det regnet ut et gjennomsnittstrykk som kan leses av på displayet på måleapparatet.
Undersøkelsen er ikke smertefull, men det kan svi litt på øynene når de holdes åpne i noen sekunder.
Varighet på undersøkelsen er ca 1 minutt.
-
Etter
Resultatet av testen forevises lege som vil informere deg videre.
Normalt skal trykket være mellom 8 mm Hg og 21 mm Hg. Dersom forhøyet trykk måles, må legen finne årsaken til dette.
Vær oppmerksom
Det er ingen risikoforhold eller komlikasjoner forbundet med denne undersøkelsen.
Gå til
Måling av øyetrykk med Icare tonometer
-
Avdeling
-
Avdeling for øyesykdommer
-
Sted
-
Nevrosenteret