Etter operasjonen kan du reise hjem. Før du forlater sykehusetr får du god informasjon om den videre oppfølgingen. Du må ha følge på hjemtur av en voksen person, og kan ikke selv være sjåfør.
Ved utreise får du resept på smertestillende/betennelsesdempende medisin (elektronisk resept).
Etter operasjonen har du en stor bandasje rundt kneet. Denne skal du bytte til små sterile plaster etter 2-3 dager. Sårene må du holde tørre til de er grodd, eller til stingene er fjernet.
Etter operasjonen bør du avlaste med krykker de første dagene før du gradvis går på beinet med full belastning. Det er ikke farlig å stå på beinet med full tyngde. Du kan bøye kneet fritt.
For de fleste er det lite smerter og hevelse i kneet etter en slik operasjon, men i enkelte tilfeller er det forhold i kneet som kan gi økte plager. Da kan du benytte isbehandling eller legge beinet høyt. Du må kontakte lege for vurdering dersom du får ekstra sterke smerter, feber, spreng eller rødme rundt kneet eller i leggen.
Det vil variere noe hvor raskt du vil være i stand til å legge bort krykkene. Målet er å oppnå normal gangfunksjon så snart som mulig uten at smerte og hevelse oppstår. Du må regulere fysisk aktivitet etter hvordan kneet reagerer. Det vil si at du bør unngå belastning som gir økt smerte og hevelse. Det viktigste i starten er å trene opp bevegeligheten i kneet. Det anbefales at du starter trening med veiledning av fysioterapeut etter ca. 1 uke. Du må selv bestille time.
Sykemelding
Behovet for sykemelding vil variere etter hvilken belastning du har i arbeidet og hvordan kneet reagerer på operasjonen. Ved tungt knebelastende arbeid er det vanlig med sykemelding i ca. tre uker.