Ansatte ved RAAO:
- Anders Tøndell, overlege, spesialist i lungesykdommer og leder av senteret
- Liv Bjerke Rodal, spesialsykepleier
- Nina Moe, barnelege
- Kristina Vensloviene, spesialist i lungesykdommer
- Yngve Melheim Jacobsen, ØNH-lege
- Børge Endre Haugen Østhus, hudlege
- Else Holstad, Klinisk ernæringsfysiolog
- Laila Wehn, Lungesykepleier
- Kristin Bjerkan, Helsesøster
- Lena Brødreskift, sekretær
Helse Midt-Norge har bedt St. Olavs hospital om å etablere et Regionalt senter for astma, allergi og overfølsomhet (RAAO). På landsbasis har fire helseforetak opprettet RAAO. Oppbyggingen av senteret startet høsten 2015 og består av tverrdisiplinær medisinsk kompetanse. De som er involvert i teamet er spesialister fra ulike fagfelt og med spesialkompetanse knyttet til astma, allergi og overfølsomhet. Følgende er representert:
- Barnelege
- Arbeidsmedisiner
- Hudlege
- Lungelege
- ØNH-lege
- Klinisk ernæringsfysiolog
- Immunolog
- Allergolog
- Spesialsykepleier
Kompetansetjenesten har som oppgave å bygge opp og videreutvikle kompetanse innen astma, allergi og overfølsomhet i regionen. Dette gjøres gjennom kursvirksomhet, formidling av informasjons- og undervisningsmateriell og retningslinjer og nettverksbygging mellom primær- og spesialisthelsetjenesten og andre samarbeidspartnere (pasientforeninger, utdanningsinstitusjoner, forskningsmiljøer).
Behandlingssenteret skal drive høyspesialisert tverrfaglig utredning, diagnostikk og start av behandling av barn/unge og voksne med komplisert astma- og allergisykdom, i samarbeid med de kliniske avdelingene. Virksomheten skal konsentrere seg om spesielt komplekse pasienter, som krever den tverrfaglige kompetanse som etableres ved det samlede ved senteret.
Henvisning til RAAO:
Henvisninger med spørsmål om alvorlig allergisk reaksjon (mistanke om anafylaksi) og/eller komplekse allergologiske problemstillinger hos pasienter fra 16-årsalder rettes til RAAO-senteret.
- Utredning av anafylaksi eller mulig anafylaksi
- Utredning av medikamentallergi hos voksne
- Mistanke om fødemiddelallergi der adekvat tilbud ikke foreligger ved annen sykehusavdelingn i andrelinjetjenesten, for eksempel ved behov for provokasjonstesting
- Komplisert allergi, sammensatte problemstillinger, behov for tverrfaglig utredning
- Pasienter med annen overfølsomhet og behov for grundig diagnostisk avklaring
- Vi tar også imot henvendelser per telefon for diskusjon
Spesialisthelsetjenesten, fastlege/allmennpraktiserende lege, privatpraktiserende spesialister og annet helsepersonell som har rett til å henvise til spesialisthelsetjenesten, kan henvise denne pasientgruppen til tverrfaglig (spesialisert) utredning i regi av RAAO.
RAAO-senteret vil foreta en grundig utredning av pasientene, inkludert undersøkelser for å avdekke underliggende allergi (inkludert konsultasjon ved klinisk ernæringsfysiolog ved behov) og tilleggsfaktorer der dette er uklart, samt gjennomføre behandling og opplæring av pasientene. Vi vil gi opplæring i bruk av adrenalinpenn der dette er indisert. Utredning og behandling vil være i samsvar med Norsk veileder i praktisk anafylaksihåndtering (2014).
Forventet ventetid på utredning: 2-3 måneder
Kurs, kongresser innen Astma og allergi
Legespesialister i med godkjenning i kompetanseområdet Allergologi